mauzoleum.jpg

W każdym roku do krzeszowskiego opactwa przybywa tysiące pielgrzymów i turystów, które odkrywają pocysterski kompleks klasztorny. Pracujemy nad tym, aby każda z tych osób mogła jak najlepiej poznać Europejską Perłę Baroku. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków zewnętrznych. Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku zostanie przeprowadzona modernizacja wystawy w Mauzoleum Piastów świdnicko – jaworskich.

Zgodnie z umową podpisaną 18 sierpnia całkowity koszt zadania: „Modernizacja wystawy stałej „Skarby Opactwa w Krzeszowie” w Mauzoleum Piastów Śląskich wyniosła 74 000 zł. Wysokość dofinansowania to 59 000 zł. W ramach zadania został wykonany m.in. system oświetleniowy, podkreślający najważniejsze zabytki umieszczone w Mauzoleum Piastów (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków czy nagrania audio oraz wideo – umieszczone w infokioskach w ramach wystawy. Wystawa została otwarta w Noc Wszystkich Świętych.

 

mauzoleum2.jpg

fot. opactwo.eu

Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu, znajdującym się za ołtarzem głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego.

Wystawę można oglądać codziennie od 8 do 16.

 

więcej w reportażu viedo:

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony