tunel.jpg

W czerwcu czekają nas sprawniejsze podróże w Karkonosze. Poszerzyliśmy tunel na trasie Wrocław - Jelenia Góra, po której dziennie kursuje ponad 30 pociągów. Zastosowana technologia prac tunel w tunelu do minimum ograniczyła zmiany w komunikacji. Na inwestycję prowadzoną w masywie Góry Tunelowej przeznaczyliśmy ok. 130 mln zł. ze środków budżetowych.

Mieszkańcy miejscowości wzdłuż linii kolejowej z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry oraz turyści, coraz częściej korzystają z kolei w codziennych i okazjonalnych podróżach. Przebudowany na tej trasie tunel między Janowicami Wielkimi i Wojanowem zapewni korzystniejsze przygotowanie rozkładu jazdy. Czas podroży skróci się o ok. 4 minuty już od czerwcowej korekty rozkładu jazdy. Przez 300-metrowy tunel równocześnie będą mogły przejechać pociągi w dwóch kierunkach. Większa przepustowość trasy pozwoli przewoźnikom zwiększyć liczbę kursów do stolicy Dolnego Śląska i w Karkonosze.

 

Wykonanie prac w tunelu i utrzymanie ruchu pociągów było znaczącym wyzwaniem. Z myślą o podróżnych zadbaliśmy, aby zmiany w kursowaniu składów były jak najkrótsze. Umożliwiła to po raz pierwszy wykorzystana w Polsce technologia prac tunel w tunelu. Obudowa maszyny drążącej tunel tworzyła wolną przestrzeń do bezpiecznego przejazdu pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru. Prace w obiekcie zostały wykonane w 15 miesięcy. Zmiany w komunikacji ograniczono łącznie do 12 tygodni.

tunel1.jpg

 

Prace objęły poszerzenie i odnowienie wnętrza tunelu. Wykonawca przeprowadził odcinkową rozbiórkę kamiennej obudowy za pomocą maszyny TEM (Tunnel Enlargement Machine) „Katarzyny” i zbudował nową żelbetową konstrukcję. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków wykonawca odnowił portale tunelu. Front od strony Wojanowa ma dodatkowe zabezpieczenia. Wykonano prace związane z odwodnieniem. W XIX-wiecznym obiekcie są nowe tory i sieć trakcyjna.

 

Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zadanie o wartości ok. 130 mln zł: „Rewitalizacja tunelu liniowego w km 118,700 wraz z infrastrukturą towarzyszącą” realizowane w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach” wykonała firma PORR.

 

Z tym samym wykonawcą 27.05.2024 r. została podpisana umowa z KPO na kolejne zadanie na linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra za 125 mln zł. Będą odnowione 2 mosty i 4 wiadukty, a także 8 przejazdów kolejowo – drogowych.

źródło: Biuro Prasowe PKP PLK

270x360_px_od_11.06.2024.png

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony