411-238051.jpg

Funkcjonariusze z Dolnego Śląska cały czas dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Obecnie trwa weekend majowy i wzmożone działania prewencyjno-kontrolne nie tylko na drogach naszego województwa. Policyjni wodniacy pełnią już służbę w obrębie rzek oraz jezior i stawów, a mundurowi z „drogówki” strzegą bezpieczeństwa w rejonie ciągów komunikacyjnych. Razem zadbajmy, aby upływające dni były bezpieczne dla nas wszystkich.

Obecnie trwa majowy weekend. Dolnośląscy policjanci wzorem lat ubiegłych prowadzą wzmożone działania prewencyjno kontrolne. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, a także osób podróżujących po terenie naszego województwie już sprawdzają czy kierujący i piesi stosują się do obowiązujących przepisów. Kontrolowany jest stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących pojazdami.

Praca policjantów pełniących na co dzień służbę na drogach polega przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Podstawą udanego wypoczynku i bezpiecznego sezonu motocyklowego, jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu i życiu codziennym. Ważne jest również przygotowanie pojazdów do podróży, a w szczególności motocykli, które jeszcze nie były serwisowane po zakończeniu poprzedniego sezonu. Czasami kilka chwil spędzonych u mechanika, może uchronić kierowcę przed niebezpieczeństwem, które jak wiemy, pojawia się przeważnie niespodziewanie.

Przypominamy motocyklistom o oczywistych, ale niezmiernie istotnych sprawach: korzystaniu z właściwego wyposażenia, ubioru kierowcy, a także profesjonalnego kasku, co niewątpliwie może ich uchronić przed negatywnymi skutkami zdarzeń drogowych. Zwracają uwagę na stosowanie zasad ograniczonego zaufania na drodze i bezwzględne przestrzeganie obowiązujących przepisów. Szczególnie stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz respektowanie praw innych uczestników ruchu.

Jak pokazują doświadczenia z lat ubiegłych i to niekoniecznie te pozytywne, w przypadku zdarzeń z udziałem użytkowników jednośladów, niestety ponoszą oni dużo większe obrażenia niż kierowcy samochodów. Nie chroni ich bowiem karoseria oraz różnego rodzaju techniczne środki bezpieczeństwa. Dlatego też mundurowi apelują o rozsądek i rozwagę, a także wzajemny szacunek na drodze, szczególnie wobec niechronionych uczestników ruchu.

Nie ma i nie będzie pobłażania dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy poprzez swoją brawurę na drodze, narażają innych na niebezpieczeństwo.

Swoje zadania realizują także policyjni wodniacy. Funkcjonariusze pełnią służbę w rejonach rzek, jezior i stawów, a także dzikich kąpielisk. Mimo, że temperatura wody nie zachęca jeszcze do kąpieli w otwartej przestrzeni, to policjanci już przypominają o podstawowych zasadach obowiązujących nad wodą, a także o tym, że kąpiel na całym obszarze Odry, która jest szlakiem żeglugowym jest zabroniona.

Policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami ratować innych, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi umiejętnościami w tym zakresie. Najczęściej powodzenie działań ratunkowych zapewnić mogą wyłącznie wyszkolone służby, które są właściwie wyposażone, np. w rzutki ratownicze, które pozwalają bez ryzykowania własnym zdrowiem ściągnąć tonącą osobę na brzeg.

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku. Życie mamy tylko jedno - nie warto ryzykować!

 

źródło: Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

270x360_px_od_11.06.2024.png

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony