DSC_51011.jpg

Dolnośląski sejmik przyjął we wrześniu program wsparcia dla regionalnych przedsiębiorców, dzięki któremu zyskają oni dostęp do niskooprocentowanych pożyczek na rozwój. W sumie program dysponuje kwotą ponad 60 milionów złotych, które zarządzane będą przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

- Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są siłą napędowa regionalnej gospodarki. To w dużej mierze im zawdzięczamy dobra kondycję gospodarczą regionu i jako samorząd województwa wiele uwagi przykładamy do tego aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i rozwój – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Wspieraliśmy dolnośląskich przedsiębiorców w trudnym czasie pandemii, a także okresie bezpośrednio po niej. Również teraz przeznaczamy dla sektora MMŚP nowe możliwości wsparcia rozwoju – dodaje marszałek.

Pożyczki udzielane będą na warunkach korzystniejszych niż rynkowe i dostępne będą w ofercie:
o    Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG)
o    Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIN)
o    Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR)
o    Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR)
o    Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG
o    Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREG

- Najważniejsza informacja dla przedsiębiorców jest taka, że mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty. Mamy nadzieje ze ten instrument finansowy pozwoli dolnośląskim przedsiębiorcom tchnąć nowe pomysły w swoją działalność, co pozwoli wzmocnić potencjał gospodarczy całego regionu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Dotychczasowe pożyczki udzielane były wyłącznie na warunkach rynkowych, a ich aktualne oprocentowanie sięga 7,35%. Program pomocowy samorządu województwa pozwoli na udzielanie pożyczek z oprocentowaniem od 2,39%. W ramach oferty dostępne będą:

•    Pożyczki obrotowe – do 500 tys. zł -  na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe, etc. Okres spłaty – nawet do 5 lat.
•    Pożyczki inwestycyjne – na inwestycyjne cele przedsiębiorstwa (bez zakupu nieruchomości) od 1 mln zł do 3 mln zł. Okres spłaty max. do 7 lat.

- Nasz program opiera się na pomocy de minimis, warto tez podkreślić, że samorząd województwa podjął szybkie działania i decyzje aby to oprocentowanie obniżyć. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy to ponad 90% tej branży, dlatego warto aby samorząd wspierał tego typu przedsięwzięcia – Robert Koszut, Prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.

Dolnośląski Fundusz Rozwoju oraz Agencje Rozwoju prowadzone przez Samorząd Województwa organizują programy wsparcia dla dolnośląskich firm w oparciu o finansowe instrumenty zwrotne, tj. pożyczki, gwarancje i poręczenia. Przekazywane przedsiębiorcom środki powracają do funduszu i są ponownie inwestowane w rozwój dolnośląskiej gospodarki.

 

źródło: Biuro Prasowe UMWD 

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony