IMG_08881.jpg

W poniedziałkowe przedpołudnie, przed bramą do Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Zbiegniewa Ziobry, eurposeł Beaty Kempy oraz Wiceministra Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby.

ematem konferencji była druga rocznica wydania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla brunatnego w KWB Turów.

 

7 procent prądu do tego kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy związanych bezpośrednio i pośrednio z kopalnią i elektrownią, to jest decyzja bez precedensu. Takiej decyzji nigdy TSUE nie podjęło.” - powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Fit for 55 w obecnym zaakceptowanym kształcie, to według ekspretów około 2 biliony złotych, które zapłacą podatnicy doprowadzając do pogorszenia się jakości życia a część do ubóstwa.

 

To jest tylko czóbek góry lodowej bo za chwilę te decyzje będą dotyczyć innych kompleksów szczególnie na śląsku, a przecież suwerenność to bezpieczeństwo ekonomiczne naszych rodzin.” - zauważyła Eurposeł Beata Kempa.

 

Jak powiedział Wiceminister klimatu i Środowiska, że z jednej strony decyzja o zamknięciu kopalni z drugiej strony duże obciążenie podatkiem europejskim od emisji CO2 czyli ETS.

 

30 miliardów, co roku wypływa do róznej finansjery to są różni banksterzy to są różne rynki kapitałowe, które zarabiają na tym co jest w naszych rachunkach.”- powiedział Wiceminister

 

Kompleks Turów produkuje 7% energii w krajowym systemie energrycznym i produkuje prąd dla ponad 3 milionów obywateli.

 

 

Cała konferencja:

 

 

270x360_px_od_11.06.2024.png

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony