barbórka_turów.jpg

25 listopada Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, świętowała Dzień Górnika. Te wyjątkowe dla całej branży górniczej obchody uświetniło przybycie licznych, znamienitych gości.

 

Wśród osób, które wraz z pracownikami turoszowskiej kopalni świętowały tradycyjną barbórkę, znaleźli się m.in.: Marzena Machałek - Wiceminister Edukacji i Nauki, posłowie Stanisław Żuk i Jerzy Materna, senatorowie Rafał Ślusarz i Krzysztof Mróz, europoseł Anna Zalewska, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele wyższych uczelni, współpracujących z kopalnią zakładów pracy, strony społecznej i służb mundurowych. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej reprezentował Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych. W  akademii uczestniczył także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z prezesem Andrzejem Legeżyńskim na czele.

Chcę podziękować za ciężką pracę górników, która dzisiaj jest szczególnie doceniana. W obliczu wojny za naszą wschodnią  granicą, która wiąże się z obawami o nasze bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną, wasza praca wyjątkowo skłania do refleksji, jak ważne są nasze polskie kopalnie i polskie elektrownie. Musimy walczyć o naszą niezależność i suwerenność energetyczną, a dziś w obliczu kryzysu energetycznego to bardzo ważne - powiedziała Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki.

Życzenia i gratulacje turoszowskim górnikom złożyła europoseł Anna Zalewska. Podziękowała także za zaangażowanie w walkę o Kopalnię Turów.

Za nami trudne chwile. Mam ogromną satysfakcję, że udało nam się wygrać walkę o Turów. Przed nami bardzo wymagające lata, ale wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami i damy radę. Zawsze jestem do waszej dyspozycji. Wszystkiego dobrego – powiedziała europoseł Anna Zalewska.  

Zarówno kopalnia Turów jak i związana z nią elektrownia są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspólnie zapewniliśmy zachowanie miejsc pracy i działanie kopalni tak długo, jak długo będzie tutaj węgiel. Dzisiaj, gdy spotykamy się z okazji dnia Świętej Barbary, chciałbym wszystkim bardzo podziękować za wysiłek, ciężką pracę oraz wkład, jaki wnosicie w rozwój gospodarki i poczucie bezpieczeństwa polskiego społeczeństwa – powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w niełatwą walkę o przyszłość Turowa. Nasz wspólny, donośny głos, wspólne stanowisko w tej sprawie i wielomiesięczne starania, wsparte twardym i nieustępliwym stanowiskiem górników Turowa przy dużym zaangażowaniu lokalnej społeczności - zaowocowały dziś poczuciem spokoju o dalszy byt kompleksu Turów. I nie był to sukces jedynie Turowa, i nawet nie całej naszej branży górniczej, lecz zwycięstwo wszystkich Polaków. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć - bez  ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników zrzeszonych w dwóch kopalniach PGE GiEK, górników Turowa i Bełchatowa, niemożliwym byłoby stabilne dostarczanie energii elektrycznej dla naszego przemysłu i domów milionów polskich rodzin - powiedział Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Z pełną świadomością stwierdzam, że nasza kopalnia jest przykładem dobrego, mądrego, patrzącego w przyszłość zarządzania. Współczesna historia już wie i mówi wyraźnie, że wiele pokoleń rodzin górniczych, tutaj na skraju Polski, oddało swoim wysiłkiem i uporem lata ciężkiej pracy w służbie polskiego górnictwa odkrywkowego. Nie sposób wyliczyć tych wszystkich osiągnięć i inicjatyw. Za to szczególnie należy się wielki szacunek oraz najwyższa ocena wieloletniego dorobku naszych górników, dzięki którym zajmujemy tak szczególne miejsce na gospodarczej mapie naszego kraju - powiedział Sławomir Wochna, dyrektor kopalni Turów.

W trakcie akademii uhonorowano zasłużonych pracowników kopalni odznakami, górniczymi stopniami oraz branżowymi wyróżnieniami. Honorową odznakę „Zasłużony dla Górnictwa RP”, przyznawaną przez Ministra Aktywów Państwowych otrzymało 28 osób. Trzech pracowników odebrało stopnie Dyrektora Górniczego I Stopnia oraz dziesięciu górników stopień Dyrektora Górniczego III Stopnia.

Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony Pracownik” wręczono pięciu osobom, natomiast trzech górników otrzymało kordziki, przyznawane kadrze inżynieryjno - technicznej kopalń i przedsiębiorstw górniczych za wyróżniające osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną.

Ponadto przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego przekazali reprezentantom Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność kopalni Turów Złotą Odznakę Honorową - Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.  Dyrektor KWB Turów Sławomir Wochna otrzymał Złotą Odznakę Honorową, a przewodniczący zakładowego NSZZ Solidarność Wojciech Ilnicki Odznakę Honorową, które zostały  przyznane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków.

Uroczystą akademię w kopalni Turów uświetnił koncert  w wykonaniu Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Turów pod batutą kapelmistrza Mariusza Sawickiego.

 

 

tekst: Departament Komunikacji PGE GiEK
foto/video: Telewizja Regionalna TVT

270x360_px_od_11.06.2024.png

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony