druk3D.jpg

Dolny Śląsk stawia na nowe technologie i zaprasza do siebie innowatorów, którzy w swoich przedsięwzięciach biznesowych zamierzają wykorzystywać druk trójwymiarowy. Otwarte Centrum Druku 3D umożliwi zaprojektowanie danego elementu, a następnie jego wydrukowanie z tworzyw sztucznych czy metalu.

Centrum Druku 3D skierowane będzie do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Celem projektu jest umożliwienie uruchamiania działalności gospodarczej małym firmom w oparciu o doradztwo specjalistyczne. Nowoczesne urządzenia będą̨ w stanie drukować́ nawet skomplikowane modele wykorzystywane w medycynie. Dolnośląski Inkubator Druku 3D będzie także współpracował z podmiotami naukowymi, pracującymi nad innowacyjnymi możliwościami drukarek. Zainteresowani będą̨ mogli również̇ brać́ udział w spotkaniach i warsztatach druku 3D, realizowanych w ramach Akademii Druku.

Centrum Druku 3D – powstało w ramach projektu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi 35 milionów złotych, a unijne dofinansowanie sięga niemal 16 milionów złotych.

Centrum to hala warsztatowo - produkcyjna o powierzchni około 5000 mkw wraz z powierzchnią biurową - około 1800 mkw. oraz laboratorium druku 3D, wyposażonym w najnowocześniejsze urządzenia drukujące.

 

W związku z pandemią, a następnie sytuacją na Ukrainie, termin realizacji projektu został wydłużony do grudnia 2022r., a hala magazynowa została przekształcona w Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej dla Ukrainy i przez kilka miesięcy pełniła właśnie taką funkcję.

 Aktualnie 90 % hali i 70% powierzchni biurowej zostało już skomercjalizowane a swoją siedzibę tutaj przeniosły różne przedsiębiorstwa z sektora MŚP, działające w zakresie inteligentnych specjalizacji. W planach jest stworzenie wewnątrz budynku Centrum Poznawczego, pokazującego wielofunkcyjność i mnogość zastosowania rozwiązań opierających się na druku 3D a także muzeum nowoczesnych technologii.

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony