1.jpg

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca oraz Straży Granicznej podczas czynności służbowych na terenie targowiska w Sieniawce wykryli 44 kg nielegalnego tytoniu, 18 500 paczek papierosów bez znaków akcyzy oraz około 25 g metamfetaminy. Wartość zatrzymanych nielegalnych wyrobów tytoniowych i narkotyków oszacowano na ponad 313 tys. zł.

 

 

Współpraca służb

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej (SG) podczas wykonywania czynności służbowych na terenie targowiska w Sieniawce po raz kolejny wykryli nielegalny tytoń, papierosy i narkotyki. Podczas kontroli ujawnili 44 kg tytoniu, 18 500 paczekpapierosów bez znaków akcyzy oraz około 25 g metamfetaminy.

2.jpg

 

Nielegalne wyroby tytoniowe ukryte były na stoiskach handlowych oraz, co okazało się w toku dalszych czynności, na prywatnej posesji. Wartość zatrzymanych nielegalnych wyrobów tytoniowych i narkotyków oszacowano na ponad 313 tys. zł. Ze sprzedaży nielegalnego tytoniu i papierosów nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego ponad 384 tys. zł.

Kupujesz z nielegalnego źródła?

Handel nielegalnymi papierosami i tytoniem jest zjawiskiem wciąż spotykanym na bazarach i targowiskach. Konsumenci często nie są świadomi faktu, że kupując nielegalne wyroby tytoniowe wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu stanowi przestępstwo (zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3) lub wykroczenie skarbowe. Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie też sprawy, że za produkcją i handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stoją zorganizowane grupy przestępcze, a kupując nielegalne wyroby tytoniowe wspierają czarny rynek i nielegalny handel.

3.jpg

 

KAS walczy z przestępczością

Działania Krajowej Administracji Skarbowej mają bezpośrednie przełożenie na walkę z nielegalną produkcją i handlem wyrobami papierosowymi.

Od stycznia do maja 2022 roku funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu ujawnili już ponad 3,6 mln sztuk papierosów bez znaków akcyzy (180 tys. paczek papierosów), 6 777 kg tytoniu oraz 9 453 kg suszu tytoniowego.

Ze sprzedaży tych nielegalnych towarów nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego i VAT około 16,8 mln zł.

 

źródł/foto: Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony