SG.jpg

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu zatrzymali 4 obywateli Syrii za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy oraz obywatela Ukrainy, który udzielał im pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Natomiast dzisiaj Straż Graniczna zatrzymała obywatela Białorusi za pomocnictwo w przekroczeniu granicy 5 obywatelom Iraku.

W niedzielę 1 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali w pobliżu granicy państwowej 4 obywateli Syrii w wieku od 47 do 52 lat oraz 46-letniego obywatela Ukrainy – kierowcę auta, którym ta grupa podróżowała. Przeprowadzona wobec obywateli Syrii kontrola legalności ich pobytu w Polsce wykazała, że cudzoziemcy na terytorium naszego kraju dostali się nielegalnie, usiłowali także niezgodnie z przepisami przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Wobec obywateli Syrii oraz Ukraińca prowadzone są dalsze czynności procesowe.

Natomiast 2 maja, po północy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, dzięki natychmiastowej wymianie informacji z niemiecką policją zatrzymali 20-letniego obywatela Białorusi — studenta jednej z polskich uczelni. Cudzoziemiec został zatrzymany za udzielenie pomocy, w celu uzyskania korzyści majątkowej, 5 obywatelom Iraku w przekroczeniu granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom z Polski do Niemiec. Jak ustalili funkcjonariusze, obywatel Białorusi posiadał w swoim telefonie nagranie dokumentujące moment przekroczenia granicy polsko-niemieckiej przez Irakijczyków. Nagranie to miało dokumentować fakt wykonania „usługi”, w celu otrzymania zapłaty. Cudzoziemiec poniesie odpowiedzialność karną za pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej przez cudzoziemców. Wobec cudzoziemca wydana zostanie decyzja, która zobowiąże go do powrotu na Białoruś. Cudzoziemiec otrzyma także czasowy zakaz wjazdu do Polski oraz innych krajów Schengen.

źródło: Nadodrzański oddział Straży Granicznej/foto: archiwum TVT

Zapraszamy!

 

 Pelikan.jpg

Początek strony